Top 10 Teams

1          SewickleyAcademy
Coach: Tom Perdziola
Team:  Isabel Arjmand  |  Aaren Barge  |  Ray Li  |  Jason Schuchardt
Chapter: Pittsburgh – Wildcard
2          WinchesterThurstonSchool
Coach: David Hallas
Team:  Junu Bae  |  Daniel Balter  |  Andrew Linzer  |  Samuel Schreiber
Chapter: Pittsburgh
3          Valley ForgeMiddle School
Coach: Allison Long
Team:  Ben Pratt  |  Ary Swaminathan  |  Kevin Wang  |  Calvin Yen
Chapter: Chester County
4          WissahickonMiddle School
Coach: Troy Deckebach
Team:  Pranav Kunapuli  |  Dan Park  |  Allison Peng  |  Anderson Wang
Chapter: Valley Forge
5          RadnorMiddle School
Coach: James Scancella Jr.
Team:  Bryan Cai  |  Kai Huang  |  John Li  |  Kimberly Zhang
Chapter: Delaware County
6          GarnetValleyMiddle School
Coach: Adele Manno
Team:  Lori Gao  |  Nathan Graf  |  Elinor Lou  |  Kelly Mao
Chapter: Delaware County – Wildcard
7          CranberryAreaHomeSchool
Coach: John DeGraaf
Team:  Calvin Beideman  |  Josiah DeGraaf  |  Connor Grieb  |  Nathan Spear  |
Chapter: Midwestern
8          Park ForestMiddle School
Coach: Mark Feldman
Team:  Elaine Kang  |  Isabella Kim  |  Zack Schiffer  |  Anna Wing
Chapter: Central
9          NewtownMiddle School
Coach: Matt Gibson
Team:  Brian Fang  |  Daniel Gift  |  Ben Wang  |  Victoria Zhao
Chapter: Bucks County
10        LowerDauphinMiddle School
Coach: Debbie Gleim
Team:  William Kuehnle  |  Daniel McCreary  |  Thomas Meador  |  Katie Moosic
Chapter: Harrisburg
Top 25% Individuals
1          Anderson Wang, Wissahickon
Middle School
Coach: Troy Deckebach | Valley Forge Chapter | Grade: 8
2          Junu Bae, WinchesterThurstonSchool
Coach: David Hallas | Pittsburgh Chapter | Grade: 8
3          Jeremy Bierema, Philadelphia-MontgomeryChristianAcademy
Coach: Julianna McDonald | Valley Forge Chapter | Grade: 8
4          Bryan Cai, RadnorMiddle School
Coach: James Scancella Jr. | Delaware County Chapter | Grade: 7
5          Kelly Mao, GarnetValleyMiddle School
Coach: Adele Manno | Delaware County – Wildcard | Grade: 8
6          Matthew Rauen, PennwoodMiddle School
Coach: Jana VanBuskirk | Bucks County Chapter | Grade: 8
7          Eric John, GermantownFriendsSchool
Coach: Richard Hart | Philadelphia Chapter | Grade: 8
8          Ray Li, SewickleyAcademy
Coach: Tom Perdziola | Pittsburgh – Wildcard | Grade: 7
9          Andrew Zeng, SandyRunMiddle School
Coach: Sandy Van Horn | Valley Forge Chapter | Grade: 8
10        Isabel Arjmand, SewickleyAcademy
Coach: Tom Perdziola | Pittsburgh – Wildcard | Grade: 8
11        Ivan Pavlov, Mt.Nittany
Coach: Rebecca Henry & Amy Dietz | Central Chapter | Grade: 8
12        Kellen McCormick, E.T.RichardsonMiddle School
Coach: Dan Wallin | Delaware County Chapter | Grade: 8
13        Brian Chung, GoodHopeMiddle School
Coach: Yi-Hui Ma, Jesse Elicker | Harrisburg Chapter | Grade: 8
14        Aaren Barge, SewickleyAcademy
Coach: Tom Perdziola | Pittsburgh – Wildcard | Grade: 8
15        Bhaskar Balaji, CharlesF.PattonMiddle School
Coach: Mary Jo Knauer | Chester County Chapter | Grade: 8
16        Ary Swaminathan, Valley ForgeMiddle School
Coach: Allison Long | Chester County Chapter | Grade: 7
17        Bryan Yoder, CentervilleMiddle School
Coach: Matt Sahd | Lincoln Chapter | Grade: 8
18        Saher Khan, Tredyffrin-EasttownMiddle School
Coach: Kristen Quirk | Chester County Chapter | Grade: 8
19        George Kunkel, ChestnutHillAcademy
Coach: Andrew Wolf | Philadelphia Chapter | Grade: 7
20        Anna Wing, Park ForestMiddle School
Coach: Mark Feldman | Central Chapter | Grade: 8
21        Kevin Wang, Valley ForgeMiddle School
Coach: Allison Long | Chester County Chapter | Grade: 8
22        Samuel Schreiber, WinchesterThurstonSchool
Coach: David Hallas | Pittsburgh Chapter | Grade: 7
23        Abhinav Rangarajan, EastHillsMiddle School
Coach: Cheryl Moyer | Lehigh Valley Chapter | Grade: 8
24        Daniel Ma, LycomingValleyMiddle School
Coach: Nichole Burns | Susquehanna Chapter | Grade: 7
25        Thomas Meador, LowerDauphinMiddle School
Coach: Debbie Gleim | Harrisburg Chapter | Grade: 7
26        Adithya Pugazhendhi, Wyoming Seminary Lower School
Coach: Colin Conrad | Luzerne County Chapter | Grade: 8
27        Calvin Beideman, CranberryAreaHomeSchool
Coach: John DeGraaf | Midwestern Chapter | Grade: 6
28        Jason Schuchardt, SewickleyAcademy
Coach: Tom Perdziola | Pittsburgh – Wildcard Chapter | Grade: 6
29        Daniel Balter, WinchesterThurstonSchool
Coach: David Hallas | Pittsburgh Chapter | Grade: 6
30        Isabella Kim, Park ForestMiddle School
Coach: Mark Feldman | Central Chapter | Grade: 7
31        Matthew Weidner, BrandywineHeightsMiddle School
Coach: Ben Tannous | Reading Chapter | Grade: 6
32        Kelly Kuzemchak, KiskiAreaIntermediateSchool
Coach: Sue Sharp | Westmoreland Chapter | Grade: 8
33        Calvin Yen, Valley ForgeMiddle School
Coach: Allison Long | Chester County Chapter | Grade: 8
34        Jack Huang, SpringhouseMiddle School
Coach: Marge Evans | Lehigh Valley Chapter | Grade: 8
35        Alan Yan, FranklinRegionalMiddle School
Coach: Linda Lazzaro | Westmoreland Chapter | Grade: 8
36        William Byrne, ArcolaIntermediateSchool
Coach: Cindy Bean | Valley Forge Chapter | Grade: 8
37        Pranav Kunapuli, WissahickonMiddle School
Coach: Troy Deckebach | Valley Forge Chapter | Grade: 7
38        Zack Schiffer, Park ForestMiddle School
Coach: Mark Feldman | Central Chapter | Grade: 8