Top 10 Teams

1

SandyRunMiddle School(Montgomery)
Coach: Sandra Van Horn
Kevin Li
Ben Zauzmer
Michelle Eng
Andrew Zeng

2

MoravianAcademy(Northampton)
Coach: Alison Overdorf  & Allan Chandler
Tara Jain
Ben Kraft
Michael Boreen
Ajay Singh

3

Valley ForgeMiddle School(Chester)
Coach: Allison Long
David Di Ciurcio
Alex Dobner
Monica Zheng
Kevin Wang

4

WissahickonMiddle School(Montgomery)
Coach: Troy Deckebach
Akshay Chitturi
Anderson Wang
Linda Gao
Crystal Qin

5

WinchesterThurstonSchool(Allegheny)
Coach: David Hallas
Junu Bae
Sam Schreiber
Andrew Linzer
Hallie Goldstein

6

GermantownFriendsSchool(Philadelphia)
Coach: Joshua Klur
Emma Schmidt
Kyle Musto
Max Kaplan
Eric John

7

HersheyMiddle School(Dauphin)
Coach: Dave Yingst & Kevin Adams
Felix Nguyen
Daniel Rigberg
Caleb Hufford
Ben Lengerich

8

New HopeSoleburyMiddle School(Bucks)
Coach: Phyllis Smith
Wesley Michaels
Joshua DeMent
Sam Present
Kevin Li

9

SewickleyAcademy(Allegheny)
Coach: Tom Perdziola
Isabel Arjmand
Timothy Macdonald
Antonio Juliano
Ray Li

10

Park ForestMiddle School(Centre)
Coach: Mark Feldman
Kostya Borisov
David Liu
Zack Schiffer
Pindi Albert

Pennsylvania MATHCOUNTS 2007 Results

Top 38 Individuals

1

Keenan Monks *
Heights-Terrace Elem/Middle School (Luzerne County)
Coach: Ken Monks

2

Matthew Rauen *
Pennwood Middle School (Bucks County)
Coach: Paul Rauen

3

Ben Kraft *
Moravian Academy (Northampton County)
Coach: Alison Overdorf & Allan Chandler

4

Ben Zauzmer *
Sandy Run Middle School (Montgomery County)
Coach: Sandy Van Horn

5

Ajay Gupta
Bala Cynwyd Middle School (Montgomery County)
Coach: Anjali Gupta

6

Junu Bae
Winchester Thurston School (Allegheny County)
Coach: David Hallas

7

Joshua DeMent
New Hope – Solebury Middle School (Bucks County)
Coach: Phyllis Smith

8

Kelly Mao
Garnet Valley Middle School (Delaware County)
Coach: John Mao

9

Isabel Arjmand
Sewickley Academy (Allegheny County)
Coach: Tom Perdziola

10

Terrance Liu
Great Valley Middle School (Chester County)
Coach: Robin Tridico

11

Katherine Hsu
Lower Macungie Middle School (Lehigh County)
Coach: Patrick Campbell, Michael Duarte

12

Kostya Borisov
Park Forest Middle School (Centre County)
Coach: Mark Feldman

13

David Sherman
Charles H. Boehm Middle School (Bucks County)
Coach: Elizabeth Patton

14

Jason Killian
Landisville Middle School (Lancaster County)
Coach: Annette Cook

15

Daniel Everett
Rochester Area Middle School (Beaver County)
Coach: Scott Culley

16

Anderson Wang
Wissahickon Middle School (Montgomery County)
Coach: Troy Deckebach

17

Wai-Tim Chew
Eyer Middle School (Lehigh County)
Coach: Julie Hummell

18

Michael Boreen
Moravian Academy (Northampton County)
Coach: Alison Overdorf & Allan Chandler

19

Linda Gao
Wissahickon Middle School (Montgomery County)
Coach: Troy Deckebach

20

Ben Clark
Manor Middle School (Lancaster County)
Coach: Faith Shapiro

21

Kevin Li
New Hope – Solebury Middle School (Bucks County)
Coach: Phyllis Smith

22

Max Kaplan
Germantown Friends School (Philadelphia County)
Coach: Joshua Klur

23

Zachary Felix
Northern Middle School (York County)
Coach: C. Robert Hanna

24

Caleb Hufford
Hershey Middle School (Dauphin County)
Coach: Dave Yingst & Kevin Adams

25

Alex Dobner
Valley Forge Middle School (Chester County)
Coach: Allison Long

26

David Liu
Park Forest Middle School (Centre County)
Coach: Mark Feldman

27

Crystal Qin
Wissahickon Middle School (Montgomery County)
Coach: Troy Deckebach

28

Kyle Musto
Germantown Friends School (Philadelphia County)
Coach: Joshua Klur

29

Bryan Cai
Radnor Middle School (Delaware County)
Coach: Tony Cai

30

Daniel Bucci
Greater Latrobe Junior High School (Westmoreland County)
Coach: Amy Tenerowicz

31

Chris Canova
E. T. Richardson (Delaware County)
Coach: Dan Wallin

32

Jeremy Rich
Albert Gallatin South Middle School (Fayette County)
Coach: Mary Kay Milliken

33

Monica Zheng
Valley Forge Middle School (Chester County)
Coach: Allison Long

34

Ben Lengerich
Hershey Middle School (Dauphin County)
Coach: Dave Yingst

35

Qi Zhong
East Hills Middle School (Northampton County)
Coach: Cheryl Moyer

36

Brian Yoder
Centerville Middle School (Lancaster County)
Coach: Matt Sahd

37

Emma Schmidt
Germantown Friends School (Philadelphia County)
Coach: Joshua Klur

38

Spencer Villars
J.R. Masterman (Philadelphia County)
Coach: Frederick Villars

* Advancing to National Competition