PSPE Chapter Map

PSPE Executive Committee 2021-2022

President:  Jennifer M. Nolan-Kremm, PE | HDR

President Elect: Marleen A. Troy, PhD, PE | Wilkes University

Secretary: David J. Briskey, PE | Hill International

Treasurer: Thomas J. Friese, PE | Pennoni Associates

Immediate Past President: Susan L. Best, PE | Retired

Representative to NSPE House of Delegates: John A. Nawn, PE, F.NSPE | Fleisher Forensics

Vice President Southeast Region: Nicole C. Wilson, PE | Earth Res Group

Vice President Western Region:  David K. Williams, PE | LR Kimball

Vice President Northeast Region: Daniel P. Cook, PE | Alfred Benesch

Vice President Central Region:  James M. DiLouie, PE | Retired

 

Contact members of the board

2019-20 PSPE Chapter Officers

PSPE Chapter/Counties PRESIDENT SECRETARY TREASURER
Anthracite
Western Carbon, Lower Columbia, Northumberland, Schuylkill
M. Christopher McCoach, PE
Alfred Benesch & Co
Brian Baldwin, PE
Alfred Benesch & Company
Jennifer Kowalonek, PE
Alfred Benesch & Co
Beaver County
Beaver
David McCullough, PE Eugene Dvorchak, PE Chambers Weikel, PE
Bucks County
Bucks
David Laquer P.E. Richard Ludwig, PE
Ludwig Engineering
Adelbert Campbell, PE
Central
Centre, Clearfield, Huntingdon, Mifflin
Oren Gall
Penn State University
Delaware County
Delaware County, parts of Chester County
Al Federico, PE Mike Schneider, PE Michael Ciocco, PE
Erie
Cameron, Crawford, Elk, Erie, McKean, Warren
George Willis, PE August Knierman, PE Paul King, EI/EIT
Fayette
Fayette, Greene
Harrisburg
Cumberland, Dauphin, Franklin, Lebanon, Juniata, Perry Counties
Melissa Rohland Michael Schober
Johnstown
Bedford, Blair, Cambria, Fulton, Indiana, Somerset
David Bacci, PE
HF Lenz
Terry McClemens, PE
HF Lenz
Robert Ford, PE
HF Lenz
Keystone Northeast
Luzerne, Bradford, Lackawanna, Pike, Sullivan, Susquehanna, Wayne, Wyoming Counties
Mike Stremski, PE Brian Palmiter, EIT Holly Frederick
Lehigh Valley
Eastern Carbon, Lehigh, Monroe, Northampton Counties
Alex Dezubay, PE Chris Williams, PE, LEED AP Raymond Szczucki, PE
Lincoln
Adams, Lancaster, York Counties
Michelle Benoit, PE
Providence Engineering Corp.
Charles Gales, PE
Weldon Solutions
Christopher Toms, PE
CS Davidson
Midwestern
Armstrong, Butler, Clarion, Forest, Jefferson, Lawrence, Mercer, Venango
Joe Gaus, PE
CJL Engineering
Jon Snyder, PE
Hickory Engineering
Philadelphia
Philadelphia
Chris Fell, PE Linda Douthwaite, PE Linda Douthwaite, PE
Pittsburgh
Allegheny
Edward Telega, PE
Michael Baker International
Brian Schull, PE
SAI Consultanting Engineers Inc
Justin Kramm, PE
Stantec Architecture and Engineering, LLC
Reading
Berks
Matthew Boggs, PE
Entech Engineering, Inc.
Mark Stabolepszy, PE
SSM Group Inc
Christopher Lincoln
Traffic Planning and Design Inc
Susquehanna
Clinton, Upper Columbia, Lycoming, Montour, Upper Northumberland, Potter, Snyder, Tioga, Union
Valley Forge
Montgomery + parts of Chester County
Lindsay Musselman PE Kurt Leininger, PE James Thompson, PE
Washington
Washington
Patrick Bryan, PE
Bricmont Inc
Richard McMillen, PE
LLI Engineering
Richard McMillen, PE
LLI Engineering
Westmoreland
Westmoreland
Drexel University, Student Chapter Michael Schneider, PE
Pennoni Associates
The Pennsylvania State University, Student Chapter Oren Gall, PhD, PE
The Pennsylvania State University
Villanova University, Student Chapter Peter Staffeld, PhD, PE
Staffeld Engineering Services
Wilkes University, Student Chapter Brian Palmiter Jr. EIT
Borton Lawson